NL FR EN
www.belgium.be

ODIN - Techno-economic modelisation of information flows

Onderzoeksproject I2/AE/202 (Onderzoeksactie I2)

Contract I2/AE/202 :

Duur van het contract :

1/10/2003-30/9/2005

Partners :

  • Rode Kruis van België - Vlaamse Gemeenschap (Coördinator van het project)
  • Raadgevend Comité voor Bio-ethiek 
  • Createl M.I.D. 
  • Université de Liège 

Beschrijving :

A. Korte beschrijving van het project

ODIN wordt beheerd door een partnerschap samengesteld uit 4 leden, waaronder één coördinator:
- La Croix- Rouge de Belgique – Communauté francophone, coördinator
- Het Raadgevend Comité voor Bio-ethiek van België (RCBB)
- Het Lentic, Laboratoire d’études sur les nouvelles technologies de l’information, la communication et le changement, verbonden aan de Universiteit Luik
- Createl MID, informaticabedrijf gespecialiseerd in het beheer van documentatieprocessen.

Doel van het project is organisatorische veranderingen te begeleiden bij het “Croix-Rouge de Belgique” en het Raadgevend Comité voor Bio-ethiek van België, teneinde het dagelijkse werk van de gebruikers te vergemakkelijken. Dankzij een gedetailleerde analyse van de context en de behoeften van de gebruikers, bestudeert het project de informatiestromen en de meest geschikte middelen om de organisatie en de verspreiding van die stromen te verfijnen. Uit die analyse vloeien de ontwikkeling van technologische apparatuur, de installatie van die apparatuur en de begeleiding van de gebruikers voort (opleiding, evaluatie, verbetering). Waarschijnlijk dat die instrumenten op beide terreinen gelijkenissen zullen vertonen, hoewel ze niet helemaal dezelfde zullen zijn, daar de behoeften van beide gebruikersorganen verschillend zijn.

B. Verwachte resultaten

a. Croix-Rouge
Bij het “Croix-Rouge de Belgique – Communauté francophone”, is in de eerste fase van het project het experimentele gebied beperkt tot de hulpverlening. De analyse en de installatie van het technologische instrument hebben prioritair betrekking op het administratieve beheer van de preventieve hulpacties. De preventieve hulpacties zijn bijvoorbeeld de hulpverleningsinfrastructuur die op poten wordt gezet tijdens sportmanifestaties zoals voetbal- en motorcrosswedstrijden of de “20 km door Brussel”. Die infrastructuur omvat teams van vrijwilligers, sanitair materiaal en/of ziekenwagens. Er zijn zowat 2600 preventieve hulpacties per jaar, waaronder sommige tot 100 vrijwilligers tewerkstellen gedurende verscheidene dagen. Dat instrument maakt de administratie die bij een aanvraag tot interventie en de follow-up ervan komt te kijken lichter, zodat het personeel minder belast wordt met administratieve opdrachten.

b. Raadgevend Comité voor bio-ethiek
In het Raadgevend Comité voor Bio-ethiek is de eerste fase van het project gericht op de lokale ethische comités en hun relaties met het documentatiecentrum van het RCBB. Elk ziekenhuiscomplex in België beschikt over een lokaal ethisch comité dat de ethische kwesties in zijn midden behandelt. In België zijn er meer dan 200 lokale ethische comités actief, die een activiteitenverslag invullen op een formulier dat zij naar het Raadgevend Comité voor Bio-ethiek sturen. Die schriftelijk ingevulde verslagen worden thans overgeschreven in een gegevenbank door de verantwoordelijke van het documentatiecentrum, van wie die repetitieve taak een groot deel van haar tijd in beslag neemt. Doel van het project is tweevoudig :
1. De administratieve lasten van de lokale ethische comités en van de persoon die belast is met het coderen van de activiteitenverslagen bij het RCBB verlichten, dankzij het informatiseren van die jaarverslagen
2. De LEC’s een betere toegang geven tot het documentatiecentrum van het RCBB

C. Doelstellingen fase II
In deze fase worden de in fase I bestudeerde en geteste technologieën in ruimere zin geïmplementeerd.
- De onderzoekers leggen modellen vast om de informatie te structureren en te verspreiden
- De projectcoördinator en zijn partners-gebruikers dragen de resultaten over naar andere secties, departementen of andere verenigingen (die behoeften worden aan het einde van fase I gedefinieerd)
- CreaTel MID gaat verschillende technologieën ter beschikking stellen die zij moet valideren in het licht van de parameters die afkomstig zijn van de gebruikers en de onderzoekers.

[http://www.createl-mid.be/odin/]


- Contactpersoon (coördinator van het project):

Croix-Rouge de Belgique – Communauté francophone
Dorothée Selle – Marc Lefebvre
Rue de Stalle 96
1180 Bruxelles
Tel: 0478 88 15 75
dorothee.selle@redcross-fr.be
dorothee.selle@health.fgov.be

PARTNERSCHAP

Coördinator Croix-Rouge de Belgique – Communauté francophone

Partner 1 Comité Consultatif de Bioéthique de Belgique

Partner 2 Createl M.I.D.

Partner 3 Université de Liège – Laboratoire d’Etudes sur les Nouvelles Technologies de l’Innovation et le Changement (ULg - LENTIC)